Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 3043239



*

nr 304 3239


Takarmatur

[14407]


Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 mars 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 16:21:38 1      100 kr
9/3 21:11:09 2      150 kr
10/3 16:46:57 3      250 kr
11/3 08:50:55 2      250 kr
14/3 20:18:17 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Sjuan
Sjuan, formgiven av Arne Jacobsen, lanserades 1955 och premiärvisades på världsutställningen H55 i Helsingborg. Sjuan är en skalstol av laminerat trä och stålrörsben. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
  • 7010 Takarmatur
    1950-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 45 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6624 Takarmatur
    Glas. Höjd: 23 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:10
  • 7011 Takarmatur
    IKEA, PS2014, design: David Wahl. Diameter: 50 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:57
  • 6405 Takarmatur
    med plafond och prismor, mässing förställande blad..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:27
  • 7223 Takarmatur
    med prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:37
  • 7037 Takarmatur
    Mooi, Random Light medium. Diameter: 80 cm
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:24




Ladda ner broschyr